ČELADNÁ

Pavol Lukša: Čeladná je finančně zdravá. Uživí se u nás i drobní řemeslníci

Rozhovor Pavola Lukši pro Aktuálně.cz. Přečtěte si původní odpovědi na otázky redaktora a pod odkazem níže pak, co z toho vzešlo. Na počátku to byla žádost o rozhovor a odpovědi na zaslané otázky a následně se z toho uvaříli guláš.

Co podle Vás přinesl obci její bouřlivý rozvoj po roce 2000. Jaká pozitiva a vidíte i negativa?

Nová kapitola rozvoje Čeladné nastala v roce 1999, kdy obec začala přeměňovat nevyužitý vojenský areál v samotném centru obce na byty a služby pro občany, a tak vzniklo i naše náměstí. V roce 2002 jsme ještě přistavěli moderní dům s pečovatelskou službou. Mezi hlavní pozitiva patří rostoucí počet trvale žijících obyvatel, kterým se daří společně se zvýšenou návštěvností turistů v obci uživit naše drobné řemeslníky a podnikatele. Zároveň můžeme lidem garantovat služby, které nejsou v obcích naší velikosti zdaleka všude běžné – od pošty přes ordinace lékařů a lékárnu s každodenním provozem až po kvalitní školství a zázemí pro volný čas dětí. Samozřejmě to má i svá negativa: zvýšenou dopravu a hlučnost, rostoucí nároky na komunikace a inženýrské sítě. Zvyšuje se i počet uchazečů o místa ve škole, školkách a domově pro seniory. Někteří nám také vyčítají, že se vytratil podhorský ráz naší obce, což si já osobně ale nemyslím. Vždy záleží na úhlu pohledu.

Co je největší současnou potíží obce? Co je ještě k řešení? Chystá nějakou další velkou investici?

Dovolím si malou rekapitulaci: Před rokem 2000 byly ceny pozemků na úrovni 100–200 Kč za m2, dnes jsou pozemky zhodnoceny investičními akcemi obce a soukromých subjektů více než sedminásobně. Tento trend roztočil spirálu rostoucí výstavby v Čeladné natolik, že obec musela novým územním plánem zakázat další výstavbu bytových domů. Jak se říká, s jídlem roste chuť, a tak se někteří developeři začali chovat jako na dobytém území. Jejich velkohubé reklamy slibovaly všechno všem, ale že by se měli podílet a přispívat na budování infrastruktury, o tom nechtěli ani slyšet.
Možná to bude znít povýšenecky, ale v obci toho k řešení mnoho nezbývá. Důležité bude udržet stávající standart služeb a rozšiřovat jej dle potřeby a zájmu občanů. Poslední velkou akcí, kterou máme v plánu, je vybudování areálu skanzenového typu u Památníku Josefa Kaluse, který v současné době prochází rekonstrukcí, a do budoucna by se měl stát historický a kulturním centrem naší obce.

Jak je na tom obec finančně, které úvěry ještě splácí?

Tady můžu s hrdostí konstatovat, že naše obec je finančně zdravá a těší se dobré finanční kondici. Poslední splátku dlouhodobého úvěru, který je dnes přibližně 26 milionů korun, bychom měli uhradit ve čtvrtém kvartálu roku 2020.
Na výstavbu náměstí jsme si půjčili více než 100 milionů korun, přičemž kromě splácení úvěru jsme zvládli zrekonstruovat základní školu, postavit novou školku a obecní úřad, opravovat místní komunikace, vybudovat několik kilometrů chodníků… Za celou tu dobu jsme se neopozdili se splácením ani o jediný den. Na obec s necelými 3000 obyvateli je to myslím úctyhodný výkon.

Vše nasvědčuje tomu, že budete zvolen. Jak dlouho jste ještě připraven být starostou?

Promiňte, ale nechci předjímat, jestli něco nasvědčuje, že budu zvolen. Já jsem s každými komunálními volbami daleko nervóznější, než tomu bylo při mých kandidaturách do krajského zastupitelstva či do Poslanecké sněmovny. Pro mne jsou každé komunální volby vysvědčením za čtyřletou práci nejen moji, ale také mých kolegů ve vedení obce. I když výsledek přijímám s nejvyšší pokorou, nikdy mi není lhostejno, jaké vysvědčení od našich občanů dostanu.
A co do budoucna? Když voliči projeví o mé služby zájem a budu zdráv, jsem připraven být starostou.

Co říkáte na celostátní politiku a svoje bývalé strany TOP 09 a KDU - ČSL. Nelitujete zpětně opuštění jejich řad? S KDU spolupracujete ve vedení obce.

Nikdy jsem nebyl člověkem, který vystavoval hodnocení svým kolegům jinak, než osobně. Proto se na mne nezlobte, že je nebudu hodnotit. Pro mne je důležitější to, že se při setkání s každým z těchto stran mohu komukoli podívat do očí. Jinak ničeho nelituji, vždy jsem si každou pozici odpracoval a to mne dělalo svobodnějším. Ve vedení obce jsem pracoval a vždy budu pracovat, pokud budu zvolen, s těmi, kteří nelpí na osobních ambicích, ale mají zájem posouvat obec kupředu. Můžu odpovědně říci, že jsem měl na takové lidi vždy štěstí, a bylo jedno, jakou stranou byli vysláni.

Máte ještě vy nebo vaše hnutí Dobrá volba jiné než lokální ambice?

Jsme mladou politickou stranou, takže ambice nemůžeme nikdy vyloučit. Pro mne osobně je v této chvíli nejvyšší ambicí dobře sloužit občanům naší obce, tedy těm, kteří mi důvěřují.Článek na Aktuálně.cz

V týdnu město duchů, o víkendu moravské Beverly Hills. Starostu tu chválí i opozice

Image