ČELADNÁ

Falešný environmentální žal novodobých tuláků?

Nevěřil jsem, ale opravdu jsme došli na kus liduprázdné pláže s oslnivě bílým pískem. Zavřel jsem oči a zhluboka jsem se nadechl slaného, vlahého vzduchu vanoucího od moře. Rozepnul jsem si poslední dva knoflíky bílé košile a bílé cípy se okamžitě rozlétly za má záda a plály ve větru. Větve a listy palem v dopoledním slunci hrály svou každodenní stínohru. Došel jsem blíže k mořským vlnám a skřížil nohy a dosedl do tureckého sedu na vlhký písek. Opět jsem se zhluboka nadechnul a pozoroval jsem, jak přílivové vlny v kotli u břehu vytvářejí bílou pěnu, která mi omývala kotníky a pomalu smývala vrstvu opalovacího krému.
Nakapal jsem si do očí své umělé slzy, nasadil černé brýle a zaposlouchal jsem se do šumění balijského moře. Ztratil jsem se v myšlenkách. Dumal jsem nad touhou mladých být nomády, ideálně na vytouženém ostrově Bali. Co je to vlastně nomád? Tulák, darmošlap? Který se toulá světem a za co nejméně peněz toho chce zažít co nejvíce? Není to dost podobné tuláctví nebo cestě do světa nejen hloupého Honzy? Jen v dávné historii byl důvod jiný, především hlad. Dnes letadla na Bali, na ostrov bohů, štěstí, slušnosti a laciného života, přistávají v pětiminutových intervalech. Kouzlo ostrova se již dávno vytratilo a mladí cestovatelé sem importovali už ne tak syfilis jako podvody a okrádání místních. A pak po týdnech, měsících toulání, se vracejí do svých mama hotelů, jako ti skvělí, úspěšní hrdinové, kteří očekávají jen blahobyt a minimální zodpovědnost. To, že za sebou zanechávají několika tunovou uhlíkovou stopu, kterou nikdy z planety nesmažou, si nepřipouštějí. Tak co ty páteční protesty proti plastovým brčkům a kelímkům? Vždyť cestovat z nich chtějí všichni, je to jejich znak úspěchu. I nový civilizační fenomén v podobě environmentálního žalu ze špatné ekologické situace planety, při nástupu do letadla tak nějak zmizí.
Image

Z meditace mě vytrhlo nedaleké plácnutí čehosi o hladinu moře. Byli to surfaři, kteří nalehli na svá prkna a rukama pádlovali na otevřené moře. Hledali tu správnou vlnu. A co já? Našel jsem tu svou?

To se dozvíte v mé knize Dokázel jsem, že to dokážu… Právě vyšla. Děkuji Pavolu Lukšovi za obrovskou podporu při vydání této knihy.

Image